Rektör Prof. Dr. Budak’ın da dahil olduğu AB projesiyle Tohumculuk sektörüne istihdam sağlanacak

Türkiye’nin referans tohumculuk merkezi EGE- TOTEM; başarılı projelerine devam ediyor      

 

Ege Üniversitesi Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGE TOTEM) bünyesinde hazırlanan ve Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın da  ekipte yer aldığı Avrupa Birliği projesi Türkiye’nin önde gelen tohum kuruluşları ile birlikte yürütülecek. EGE TOTEM Merkez Müdürü Doç. Dr. İsmail Can Paylan’ın koordinatörlüğünde yürütülecek olan proje ile ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin (NEET’ler) tohumculuk sektörüne kazandırılması amaçlanıyor.

 

“Hem gençler hem de sektör kazanacak”

Projenin tohumculuk sektörüne doğrudan katkı sağlayacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın iş birliğinde hayata geçirilecek olan ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı (EUROPEAID NEET PRO)’ kapsamında desteklenen projemiz ile 20-25 yaş aralığında üniversitelerin Ziraat Mühendisliği, Doğa Bilimleri ve Biyoloji Bölümlerinden mezun olan gençler, verilecek yoğun eğitimlerle Türk tohumculuk sektöründe iş imkanı bulabilecekler. Böylelikle gençlerimize iş istihdamı sağlanırken, tohumculuk sektörümüz de ihtiyaç duyduğu genç, dinamik ve eğitimli insan kaynağına ulaşmış olacak. Projemiz, bu niteliğiyle Ülkemizin Ulusal Genç İstihdam Eylem Planı’na da katkı sağlıyor” dedi.

 

“Kariyer planlamaları desteklenecek”

Projenin detaylarını anlatan Prof. Dr. Budak, “Projemiz süresince Ege TOTEM’de eğitim faaliyetleri, laboratuvar faaliyetleri, serolojik ve moleküler analizler, ISTA eğitimi, teknik gezi gibi yoğun bir programdan geçirilecek olan Ziraat Mühendisi, Doğa Bilimleri ve Biyoloji bölümü mezunu gençler, eğitim sonunda Türk tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren firmalarda staj imkânına kavuşacak. Böylelikle kendi bilgi, beceri ve kabiliyetlerini gösterebilme imkânına sahip olabilecekler. Temel eğitim süresi boyunca projeye dâhil olan gençlere proje süresince AB proje kriterleri kapsamında maaş ve tam kapsamlı özel sağlık sigortası sağlanacak. Eğitimler sonunda gençlerimizin kariyer planlamaları ve iş arama süreçlerinin desteklenmesi için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile birlikte yenilikçi uygulamalar ortaya konulacak. İŞKUR’un iş ve meslek danışmanları tarafından oluşturulacak bireysel eylem planları ile gençlere iş arama konusunda da destek olunacak. Tohumculuk sektörü için son derece önemli olan bu proje ekibinde yer almaktan ben de şahsım adına onur duydum” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı