Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 6. Dönem Mezuniyet Buluşması Gerçekleşti

Esas Holding üst yönetimi, kurumsal destekçiler, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, mentorlar, İlk Fırsat Mezun Komitesi ve program katılımcıları ile ekosisteme dâhil olan diğer paydaşların katıldığı törende 50 genç sertifikalarını aldı. 

 

Esas Holding’in değerlerini, merhum Şevket Sabancı ve ailesinin topluma geri verme vizyonu ile birleştirerek kurulan sosyal yatırım birimi Esas Sosyal; sürdürülebilir ve ölçülebilir toplumsal fayda yaratmayı hedefliyor. Holdingin 5 ana iş kolundan biri olarak 2015 yılında faaliyete geçen ve “gençlik ve istihdam” konusuna odaklanan Esas Sosyal, sürdürülebilir ve sosyal etkisi yüksek 2 yatırım programı gerçekleştiriyor.

 

Gençlerin karşılaştığı fırsat eşitsizliklerine karşı bir çözüm modeli olarak geliştirilen ve Esas Sosyal’in hayata geçirdiği ilk program olma niteliği taşıyan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı işverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlerin okuldan işe geçiş süreçlerini kolaylaştırmayı ve sivil toplum kuruluşlarına nitelikli iş gücü sağlamayı amaçlıyor. 2016 yılında başlayan program kapsamında tam zamanlı ilk iş deneyimi kazanma fırsatı yakalayan gençler, İlk Fırsat Akademisi ile de pek çok farklı alanda eğitim görüyorlar. Ayrıca önemli kurumların yöneticilerinden mentorluk desteği alıyor, söyleşilere katılıyor ve deneyimledikleri prova mülakatlar ile profesyonel hayata hazır olarak programdan mezun oluyorlar. 

 

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 2021 döneminden mezun olan 50 genç, 2 Kasım’da gerçekleştirilen mezuniyet buluşmasında sertifikalarını Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı’dan aldılar. Marriott Asia Otel’de gerçekleşen buluşmada gençler, Esas Sosyal’in sürdürülebilir sosyal fayda yaratmayı amaçlayan 3.000 kişilik ekosisteminde yer alan kurumsal destekçiler, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, katılımcılar, mezunlar, mentorlar, İK profesyonelleri ve eğitmenler ile bir araya gelerek sohbet etme ve profesyonel ağlarını genişletme şansını da yakaladılar. 

 

Sunuculuğunu Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın 2017 mezunu Ümran Gündüz Yıldırım’ın üstlendiği törende; Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı başta olmak üzere, Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın Kurumsal Destekçilerinden Sanko Holding’in Onursal Başkanı Zeki Konukoğlu, Esas Sosyal Direktörü Özlem Akgün Eşmeler ve Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat 2021 Mezunu Aleyna Bese konuşma yaptılar. Ayrıca Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’nın tüm ekosisteme gönderdiği video mesaj izlendi.

 

Gençlerin başarısını ekosistemde yer alan profesyonellerle birlikte kutlamanın daha da ileriye gitmek için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Gençlerle birlikte olarak bu sinerjiyi hissetmek, bizi her zaman daha fazlasını yapmak için cesaretlendiriyor. Bugün 2021 dönemi katılımcılarımızın mezuniyetini kutlamak için bir araya geldik. Biz Esas Sosyal’i kurarken toplum için ne yapmamız gerektiğine, ne ile mücadele edeceğimize ve nereden güç alacağımıza odaklandık. Kararımızı oy birliğiyle gençlerin maruz kaldığı fırsat eşitliksizliğini bertaraf etmekten yana verdik. Bu adımımızı bir yolculuğa çeviren ekosistemimizin her bir parçası bizim için çok kıymetli. Yolculuğumuzda, el ele verip dökülen alın teri kadar akıl terinin de önemli olduğunu gördük. Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile sadece gençlere fırsat eşitliği yaratmıyor, STK’ları iş alanı olarak benimseyen yeni bir neslin yetişmesine de katkıda bulunuyoruz. Aynı zamanda kadınların iş dünyasında yaşadıkları fırsat eşitsizliğinin giderilmesine de destek oluyoruz. Programlarımıza yapılan başvuruların yüzde 70’i genç kadınlardan oluşuyor. Bakış açımızı her gün geliştirerek daha fazla sürdürülebilir sosyal fayda yaratmak için sınırlarımızı ve imkânlarımızı zorluyoruz. Hedefimiz daha fazla genci fırsat eşitliği ile buluşturmak” dedi.

 

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı görüşlerini paylaştığı videoda ; “Merhum babam Şevket Sabancı’nın ‘başarı için en çok eğitime güvendim ve gençlere fırsatlar sunmanın her zaman faydasını gördüm’ cümlesi bizim vizyonumuzun temelini oluşturuyor. Bu anlayış doğrultusunda öncelikle Emine Sabancı Kamışlı’yı ve durmadan çalışan Esas Sosyal ekibini emeklerinden ötürü ayakta alkışlamak istiyorum. Aynı zamanda fırsat eşitliğine ve gençlere olan inancımızı bizimle paylaştıkları için başta kurumsal destekçilerimiz ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere ekosistemimizde yer alan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Bugün burada 50 parlak gencin mezuniyetini kutlamak için bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bugüne kadar Esas Sosyal’in Programlarından 600 genç faydalandı, bu sayının önümüzdeki dönemlerde artmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın hayatına kattıklarını birkaç cümle ile açıklamanın mümkün olmadığını belirterek, 2021 mezunları adına konuşan ve kariyerine dört büyük denetim firmasından birinde devam eden Aleyna Bese ise;  “İşverenlerce az bilinen bir devlet üniversitesinden mezun olmak, beni toplumsal sorunlardan birinin öznesi konumuna getirdi. Üniversite hayatım boyunca kariyer fırsatlarından uzak kalmış ve yeterli imkâna kavuşamamış bir genç olarak mülakat daveti alamıyor, referans eksikliğim kaynaklı iş bulamıyordum. İşsizliğimin 6. ayında Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile tanıştım ve hayatımın seyri değişti. İlk Fırsat Programı bize önce emeklemeyi, sonra yürümeyi, sonrasında ise yeni fırsatlara doğru koşmayı öğretti. Bugün kariyerimde başarıyla attığım adımların mimarlarına teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle merhum Şevket Sabancı’ya gençlere fırsat vermeyi önemseyerek yolumuza ışık tuttuğu için teşekkür ediyor, kendisini minnetle anıyorum. Bize kariyer yolculuğumuzda destek olan Esas Sosyal ailesine, kurumsal destekçilerimize, mentorlarımıza, STK yöneticilerine, eğitmenlerimize bu ekosisteme dâhil olup bizi destekledikleri için teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı