Tülin Şahin, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) öğrencilerinin hazırladığı Best Buddies Eşleştirme Töreni'nin onur konuğu oldu.

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN GÖNÜLLÜSÜ OLDUKLARI ARKADAŞLIK GELİŞTİRME PROGRAMI BEST BUDDIES EŞLEŞTİRME TÖRENİNİN ONUR KONUĞU UNICEF ELÇİSİ VE SEVİLEN SÜPER MODEL TÜLİN ŞAHİN OLDU!

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Özel Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerinin gönüllüsü olduğu uluslararası bir gönüllülük programı Best Buddies Turkey kapsamında Birlikcan Özel Eğitim, Rehabilitasyon Okulu ve Selahaddin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileriyle gerçekleştirilen “Best Buddies Eşleştirme Töreni”ne onur konuğu olarak katılan süper model, UNICEF Elçisi Tülin Şahin, “Gençlerin birbirinden öğrenmelerini sağlayan ve kalbime çok yakın bir proje, burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Töreni izlerken çok duygulandım. Beni de dahil ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak beni dönüştürüyor, geliştiriyor.” dedi.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Özel Ekrem Elginkan Lisesi öğrencileri, dünyanın en büyük gönüllü ağlarından biri olan ve 53 ülkede uygulanan Best Buddies arkadaşlık geliştirme programı Best Buddies Turkey projesi kapsamında Birlikcan Özel Eğitim, Rehabilitasyon Okulu ve Selahaddin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileriyle “Best Buddies Eşleştirme Töreni”nde bir araya geldi. Uluslararası bir gönüllülük hareketi olan Best Buddies’in onur konuğu UNICEF Elçisi ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun gönüllüsü süper model Tülin Şahin oldu.

Zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireylerle gönüllüler arasında arkadaşlık programı uygulamaları yapan Best Buddies Turkey programı kapsamında gerçekleştirilen eşleşme törenine İTÜ GVO Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Prof. Dr. Lerzan Özkale, Okul Müdürleri, yöneticiler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“Best Buddies arkadaşlık programı engelli bireylerin toplumda arkadaş edinmeleri ve gençlerin birbirinden öğrenmeleri için çok kıymetli””
 
Eşleştirme Törenine onur konuğu olarak katılan süper model, UNICEF Elçisi ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun gönüllüsü Tülin Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Best Buddies projesine destek vermek insanlık adına yapmış olduğunuz paha biçilemez bir davranış biçimi ve iletişim bana göre. Beni de dahil ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Gençlerin birbirinden öğrendikleri ve kalbime çok yakın bir proje, burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Töreni izlerken çok duygulandım. Dünyada ve ülkemizde haklar konusunda çalışmalar yapıldığını görmek umut verici. Toplumda farkındalık yaratmak adına böyle bir projeyi görünür kılmak ve desteklemek çok önemli. Çok fazla sosyal sorumluluk projesinde yer alıyorum ve her proje sonrası oradaki duygular da benimle birlikte evime geliyor. Bu tür projeler içinde yer almak beni dönüştürüyor, geliştiriyor. Bugün de benim için böyle bir gündü. Arkadaşlığın, dostluğun önemini hepimiz biliyoruz. En yakın arkadaşımızın olmadığı bir dünya düşünemiyoruz hiçbirimiz. Engelli bireylerin toplumda arkadaşlarının olmadığını bilmek üzücü olsa da Best Buddies gibi toplumsal farkındalık hareketlerine destek olarak bunu ortadan kaldırmak bizim elimizde. Bu sebeple yaptığınız iş çok kıymetli. Genç arkadaşlara, bir sosyal sorumluluk projesinde yer alacaksanız gerçekten hissedecekseniz yapın önerisinde bulunuyorum her zaman. İTÜ GVO Özel Ekrem Elginkan Lisesi öğrencilerinin bugün ne kadar içten olduklarını gördüm, gurur duydum hepsiyle.”

“Öz güvenli, cesur, umutlu ve farkındalığı yüksek gençlerin eğitim gördüğü lisemizde öğrencilerimizi hayata hazırlamaya devam ediyoruz.”
 
Zihinsel ve gelişimsel engeli olan kişilerin sosyal hayata, okullara, işyerlerine ve topluluklara başarılı bir şekilde entegre oldukları bir dünya hedefiyle kurulan Best Buddies programına dahil olmaktan dolayı hissettikleri mutluluğu ifade eden İTÜ GVO Özel Ekrem Elginkan Lisesi Müdürü Serap Sarıgül Hazar, “Huzurlu, öz güvenli, cesur, umutlu ve farkındalığı yüksek gençler yetiştirmeyi amaçladığımız lisemizde dünyamız için önemli sorunlara çözüm üreten kıymetli projelerle işbirliği yaparak, öğrencilerimizi hayata hazırlamaya devam ediyoruz. Akademik başarılar empati duygusu ve duygusal zeka ile desteklendiği zaman anlam kazanıyor. Bu nedenle amacımız öğrencilerin çevrelerindeki gerçek dünyanın farkında olabilmesi ve toplumsal konularda çözümler üretebilecek iyi bir yüreğe ve yapıcı bakış açısına sahip olması. Bu yüzden okulumuzda sosyal sorumluluk projelerine katılmayı çok önemsiyoruz ve değerli buluyoruz” dedi.

“Best buddy olarak eşleşen gönüllü ve gereksinimli öğrenciler yıl boyunca bir araya gelerek birlikte dostluk hikayeleri yazacak.”
 
Evrensel bir gönüllülük hareketi yaratmak ve bire bir arkadaşlık kurmak için İTÜ GVO Özel Ekrem Elginkan Lisesinin bu yıl ilk kez dahil olduğu program kapsamında gönüllü lise öğrencileri Birlikcan Özel Eğitim-Rehabilitasyon Merkezi ve Selahattin Korkmaz Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencileri ile eşleşerek best buddy oldular. Proje kapsamında best buddy olarak eşleşen gönüllüler ve özel öğrenciler yıl boyunca bir araya gelerek sevdikleri aktiviteleri yapacak, birlikte öğrenme ortamını paylaşarak, kalıcı ve unutulmaz dostluk hikayeleri yazacak.

Dünyanın en büyük gönüllü ağlarından biri olan Best Buddies programı Best Buddies Turkey projesi kapsamında arkadaşları ile eşleşen ve best buddy olan öğrenciler tören sonunda okul bahçesinde gerçekleştirilen partide gönüllerince eğlendi, rengarenk balonları gökyüzüne uçurdu.    

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı