Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) İle Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) Ankara’da Buluştu

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği TAGYAD ile Nişasta Sanayicileri Derneği NİSAD 4 Kasım Cuma günü Ankara'daki Akman TZOB Otel'de bir araya geldi. TAGYAD üyeleri, nişasta sanayinin faaliyet alanları konusunda, akademisyenler ve dernek temsilcileri tarafından bilgilendirildi. 

 

Tarım gazetecilerini ve yazarlarını bir araya getiren tek dernek olan TAGYAD (Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği), ticari bir amaç gütmeden Türkiye’deki nişasta sektörünü temsil eden çatı kuruluş olan NİSAD (Nişasta Sanayicileri Derneği), geçen cuma Ankara TZOB Otel'de düzenlenen etkinlikte önemli bir buluşma gerçekleştirdi. Amacı iki kurum arasındaki iletişimi arttırmak, tarım gazetecilerinin nişasta konusunda NİSAD’a kolay ulaşmalarını sağlamak ve ortak projelerde iş birliğine gitmenin yollarını açmak olan toplantılarda gün boyu süren konuşmalar yapıldı, söyleşiler gerçekleşti.

 

NİSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Başaran ve TAGYAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural’ın açılış konuşmalarıyla başlayan ve her iki kurumdan toplam 44 üyenin katıldığı etkinlikte nişasta sektörü masaya yatırıldı. Gündemdeki konular arasında Türkiye’de mısır tarımı ve sürdürebilirlik, nişasta ve nişasta bazlı şeker üretimi, nişasta sanayiinde inovasyon, sürdürülebilir gelecek için nişasta bazlı yenilikçi üretim ve ürünler, tarıma ortak katkı için iki kurum arasında iş birliği olanakları vardı. Organizasyon gün sonunda gerçekleşen soru-cevap, dilek ve temennilerle sona erdi.

 

Türkiye’de mısır tarımı ve sürdürebilirlik hakkında konuşan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu dünyada tarımın stratejik önemine dikkat çekerek “Nişasta sanayiinin de ana hammaddesi olan mısırın çok verimli bir bitki ve birçok alanda kullanılabilir olması değerini daha da artırıyor. Türkiye dünyada mısır üretiminde ilk 20’de yer almamasına rağmen verimlilikte 1ton ile dünya ortalamasının yaklaşık 2 katı üzerindedir. Mısır tarımındaki yenilikçi ve sürdürülebilir uygulamalar da mısır çiftçisinin daha verimli çalışmasını sağlıyor” dedi.

 

Konuşmasında nişasta sanayiindeki yenilikleri aktaran Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Sertaç Özer de ilginç açıklamalar yaptı. Özer “Nişasta sektöründe hammaddelerin sadece 1’inden daha azı değerlendirilmemekte olup halen üzerinde çalışılan çok sayıda ‘yeşil teknolojili kimyasal’ bulunmaktadır. Çok geniş üretim entegrasyon olanağı bulunan nişasta sektörüne buzdağının görünen kısmından, diğer bir ifade ile sadece ‘nişasta-glukoz-fruktoz’ üçlemesinden bakmak doğru yaklaşım değildir” diye konuştu.

 

Buluşmanın önemli konularından biri de tüm dünyada gündemden düşmeyen sürdürülebilirlikti. “Sürdürülebilir Gelecek için Nişasta Bazlı Yenilikçi Üretim ve Ürünler” başlığı altında NİSAD üyeleri Cargill ve Sunar Grup’un gerçekleştirdikleri sunumlar ilgiyle izlendi. Soru-cevap şeklinde gerçekleşen, temennilerin paylaşıldığı tartışmalarla etkinlik sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı