Türkiye’de AVM sektörünün nabzını tutan ECE Türkiye portföyünü genişletiyor

Yönetmekte olduğu yaklaşık 200 alışveriş merkezi ile Avrupa sektör lideri Alman ECE Marketplaces’in iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye, sektörün ülkemizde gelişimine yönelik yatırımlarına devam ediyor. Portföyündeki 9 mevcut ve bir inşaat halindeki alışveriş merkezinin yanı sıra Başakşehir’deki V Mall İstanbul ve V Metroway alışveriş merkezlerinin konsept danışmanlığını, kiralamasını ve uzun dönemli yönetimini üstlenen ECE Türkiye, ocak ayı itibari ile İstanbul Ataşehir’de bulunan Palladium alışveriş merkezini de yönetim portföyüne ekliyor. Şirketin yeni operasyonlarıyla birlikte 13 alışveriş merkezinde toplam kiralanabilir alanı 615 bin metrekareye ulaştı.

 

Alışveriş merkezlerinin geliştirilmesine yönelik olarak mimari ve konsept planlama, proje yönetimi, kiralama, alışveriş merkez yönetimi, bütçeleme hizmetleri ile finansal ve hukuki hizmetlerin tümünü aynı çatı altında sunan ECE Türkiye, bağlı bulunduğu Avrupa sektör lideri ECE Marketplaces’in bilgi birikimini ve 200 alışveriş merkeziyle yarattığı sinerjiyi ülkemize taşımaya devam ediyor. 

 

“Ekonomik iyileşme ve yatırım ortamının düzelmesi halinde Türkiye yabancı yatırımcılar için tekrar çekici hale gelecek” 

Türkiye’nin özellikle Avrupa’ya kıyasla genç, yeniliklere açık ve harcama odaklı nüfusu sayesinde alışveriş merkezleri açısından büyük potansiyele sahip olduğunu söyleyen ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı, “Bazı iller ve bölgelerde AVM arzı yeterli hatta fazla olmakla birlikte, sayısal verileri kıyasladığımızda birçok şehirde/bölgede hala potansiyel olduğunu görebiliyoruz. İçerisinden geçmekte olduğumuz dönemde, AVM yatırımları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çok yavaşladı; ancak ekonomik iyileşme ve yatırım ortamının düzelmesi halinde, Türkiye yabancı yatırımcılar için tekrar çekici hale gelecektir. Biz, yeni AVM yatırımlarının yanı sıra mevcut AVM’lerin yenilenmesi, uygun yerlerde büyütülmesi ve yeniden konumlandırılması alanında da potansiyel görüyoruz. Kendi portföyümüzdeki AVM’lerde bu tür projeleri birçok kez gerçekleştirdik. 2022 yılında yatırımcılarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz veya devam eden yenileme projelerinin hacmi 35 milyon TL’ye ulaştı. Bununla birlikte bizim için kuruluşumuzdan bu yana nitelik nicelikten her zaman çok daha önemli oldu. Bizim için önemli olan yönettiğimiz AVM sayısını artırmak değil, güçlü bir portföye sahip olarak fark yaratabileceğimize inandığımız hem kendimizi hem yatırımcı grupları hem de sektörü ileri götürebilecek projelerde yer almak” dedi. 

 

“Pandemi döneminde üç yeni AVM’yi yönetim portföyümüze kattık” 

Mevcut durum ve yeni yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Semet Yolaç Canlıel, “Halihazırda Türkiye’nin en prestijli alışveriş merkezlerinden İstanbul’daki MIPIM Ödülü sahibi Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul ve Beylikdüzü Migros AVM, Eskişehir’de Espark, Afyonkarahisar’daki Park Afyon, Bursa’daki Sur Yapı Marka ile Antalya’daki TerraCity ve Antalya Migros AVM’yi yönetiyoruz. Ankara’da alışveriş merkezi, meydan ve konuttan oluşan bir karma projenin de inşaatı devam ediyor. Pandemi döneminde üç yeni AVM’yi daha yönetim portföyümüze kattık. Bunlar, İsra Holding yatırımı olan V Mall İstanbul ile V Metroway ve İstanbul Anadolu yakasının güçlü markası Palladium Ataşehir. 2023 yılında portföyümüze yeni katılan AVM’lerle ilgili yoğun bir şekilde çalışacağız. Palladium Ataşehir’de yatırımcı grup bir yenileme projesini de hayata geçirecek. V Metroway’in ise 2023 yılının ikinci çeyreğinde açılması planlanıyor. İnşaatı devam edenlerle birlikte 13 alışveriş merkezinde 615 bin metrekare kiralanabilir alanı ve 2 bin 500 kira kontratını yönetiyoruz. Gelişme potansiyeli gördüğümüz ve fayda sağlayabileceğimize inandığımız diğer AVM’leri de portföyümüze katmak üzere çalışıyoruz. Ayrıca bu alışveriş merkezlerinde yaklaşık 18 bin kişiye istihdam sağlayarak ülke ekonomisinin güçlenmesi yönünde de artı değer yaratıyoruz” sözlerini kaydetti. 

 

“2019 yılına kıyasla müşteri girişlerinde 7, perakende satış cirolarında 223 oranında artış gördük” 

ECE Türkiye özelinde 2022 yılını değerlendiren ve 2023 beklentileri hakkında konuşan ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel, “Pandeminin etkileri sürerken, 2022 yılında sektör bir toparlanma sürecine girdi. Bizim portföyümüzde, 3.çeyrek sonu itibariyle 2019 yılına kıyasla müşteri girişlerinde 7 ve perakende satış cirolarında 223 oranında artışlar gördük. Elbette umut verici bir tablo. Yılı da bu rakamın bir miktar üzerindeki bir artışla kapatacağımızı öngörüyoruz. Biz, pandemi sürecini aldığımız önlemler ve yaratıcı aksiyonlarla mümkün olan en az hasarla kapattık. Şu anda da AVM’lerimiz 99 doluluk oranıyla faaliyet gösteriyor. Bu sektör ortalamasının çok üzerinde bir oran. Turizmdeki artış trendi de ciroları pozitif yönde etkileyen bir diğer faktör. 2023 yılında ciro artışının devam edeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Perakende tarafındaki ciro artışlarında etkili olan trendlerden de bahseden Semet Yolaç Canlıel, “Sektör geneline baktığımızda pandemi sonrası özellikle spor markalarında ortalamanın çok üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Dünyadaki trendlerden biri de sağlıklı yaşam. Bu akım, kıyafet, ayakkabı, ekipman gibi sporla ilgili tüm kategorilerde cirolara çok olumlu yansıyor. Elektronik sektöründeki artışlar da ortalamanın üzerinde. Pandemi ile hızlanan dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, yeni iş yapış şekillerini de beraberinde getirdi. Bu değişim önümüzdeki dönemde de büyük bir hızla devam edecek. Bunun yanı sıra, Z kuşağının hem müşteri hem de çalışan olarak yakın gelecekte büyük resmin içine girmesi de işimizi özünde etkileyecek ana faktör aslında. Markalar da bu markaları içinde barındıracak AVM’ler de Z kuşağını iyi anlayıp kendilerini buna göre konumlandırmalı. Kısacası önümüzdeki dönemin ana gündem maddesi “değişim” olacak” dedi. 

 

“Ticari Gayrimenkul Kanunu’nun çıkarılması gerekiyor”

Gayrimenkul yatırımlarının yarattığı kalıcı istihdam, GSYİH büyümesi, sermayeye ulaşım, yerli-yabancı ortaklıklara zemin hazırlaması gibi artılarıyla Türkiye ekonomisi için büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı,  “Özellikle Covid-19 pandemisi sürecinde AVM sektörü, yaşanan finansal ve sosyal zorluklardan en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Yatırımların tekrar artması için öngörülebilir ve şeffaf yasal süreçlerin, sözleşme serbestisinin ve gayrimenkul yatırım fonlarının daha etkin kullanımının ön plana çıkması gerektiğine inanıyoruz. Belirsizlikler, kanun ve düzenlemelerde sık yapılan ve uluslararası uygulamalardan ve standartlardan farklılık gösteren değişiklikler, uzun dönemli planlamayı ve yatırım kararı alınmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle Ticari Gayrimenkul Kanunu’nun ivedilikle çıkarılması yatırımların önünün açılması için büyük önem arz ediyor” açıklamasını yaptı. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı