Karabağlar Atatürk’ü Sinan Meydan söyleşisiyle andı

Karabağlar Belediyesi, Ulu Önder’i Sinan Meydan’ın “Atatürk’ü Anlamak” söyleşisiyle andı.

 

“O, umudunu hiç kaybetmedi!”

 

Karabağlar Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yılında, Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın “Atatürk’ü Anlamak” başlıklı söyleşisiyle andı. Eğit-Der İzmir Şubesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Karabağlar Şubesi katkılarıyla düzenlenen etkinlik, Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi (YKSM) Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve salona sığmadıkları etkinlikte Meydan, Atatürk’ü tüm yönleriyle, 2 saati aşkın sürede anlattı. Meydan, Mustafa Kemal’in ulusuna ve vatanına olan bağlılığını vurgulayarak, “O, en zor koşullarda bile umudunu hiç kaybetmedi” dedi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da, Atatürk’ün düşüncelerinin Cumhuriyet var oldukça yaşayacağını vurguladı.

 

Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın akıcı bir şekilde, görseller eşliğinde yaptığı sunumu, Başkan Selvitopu’nun yanı sıra, CHP’nin İzmir İl Başkan Yardımcısı Polat Manduz, İlçe Başkanı Mehmet Türkbay, İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, Eğit-Der İzmir Şube Başkanı Nevzat Çakmak, ADD Şube Başkanı Mehmet Galip Gelebene, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda vatandaş izledi. Salona sığmayan vatandaşlar, girişe kurulan büyük ekranlardan söyleşiyi izleme olanağı buldu.

 

Düşünceleriyle yaşıyor

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından etkinliğin açılış konuşmasını yapan Başkan Selvitopu, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın Önderi ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, düşünceleriyle yaşamaya devam ettiğini söyledi. Atatürk’ün, Fidel Castro’nun dediği gibi “Öldükten sonra ülkesini yöneten tek lider” olduğunu vurgulayan Başkan Selvitopu, “Hiçbir gücün O’nun düşüncelerini yok etme şansı yoktur. Çünkü o düşüncelerin içinde bilim, akıl ve objektif bakış açısı vardır. Karabağlar Belediyesi olarak O’nu rahmetle, minnetle, saygı ve sevgiyle anıyoruz. İzinden gitmeyi onur ve görev sayıyoruz. Cumhuriyet var oldukça Mustafa Kemal Atatürk ve düşünceleri de ilelebet yaşayacaktır” dedi.

 

Ölümsüz fikirler

Tarihçi Yazar Meydan da konuşmasına, salonu dolu görmekten duyduğu memnuniyeti paylaşarak başladı. İzmir’in, “Atatürk’ü en iyi anlayan” şehirlerin başında geldiğini vurgulayan Meydan, duyarlılığı nedeniyle Karabağlar Belediyesi ve Başkan Selvitopu’na teşekkür etti.

 

Atatürk’ün ölümünün değil, “ölümsüzlüğünün” 84. yılı olduğunu belirten Meydan, “84 yıl sonra bile o kadar diri ki, her gün öldürülmek isteniyor. Atatürk demek, ölümsüz fikirler demek. Atatürk’ü anladığımız zaman, bağımsızlığın, ulusal egemenliğin, akıl ve bilimin, çağdaş uygarlığın, yurtta ve dünyada barışın, kadın erkek eşitliğinin, bir ülkenin kendi kaynaklarıyla ayakta durmasının ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu da anlarız” dedi.

 

Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılına taşıyacak vizyonun laiklik olduğunu vurgulayan Meydan,

 

“Bunun üzerine bir şey koyabilirsek başarıya ulaşabiliriz. Ne koyabiliriz, bunu tartışmamız lazım. Kurucu felsefeyi yadsıyarak Türkiye’yi ikinci yüzyıla taşıyamayız” diye konuştu.

 

Çok yönlü Atatürk

Meydan daha sonra Atatürk’ün çok okuyan, yazan, asker, ulus ve vatan sevgisiyle dolu yönlerini, tarihsel belgeler ve görseller eşliğinde anlattı. Kendisini en çok etkileyen yönünün ise umudunu hiç kaybetmemesi olduğunu belirterek, “Milletine saygısını ve gençliğe olan inancını hep korudu” dedi.

 

Meydan ayrıca, Kurtuluş Savaşı’na giden süreç ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında eğitimden sanayiye kadar hemen her alanda yapılan dev atılımlarla ilgili de bilgiler paylaştı.

 

2 saati aşan ve her dakikasında ilgiyle izlenen söyleşinin sonunda Başkan Selvitopu Meydan’a, Karabağlar’daki mobilya ustalarının el işçiliğiyle yaptıkları oyma sandık ve doğa dostu sertifika vererek teşekkür etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı