CES 2023 Daha akıllı ve daha güvenli bir gelecek için Bosch yüksek teknoloji çözümleri

  • CES 2023 İnovasyon Ödülleri: dört Bosch çözümüne ödül
  • Mobilitenin geleceği yönlendiriliyor: daha fazla güvenlik, daha az stres
  • Günlük hayatı iyileştirmek için akıllı sensörler ve çözümler

Stuttgart, Almanya / Las Vegas, NV, ABD – 5-10 Ocak 2023 tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleştirilecek CES® 2023’de Merkez Salon 16115 sayılı standda yer alacak Bosch, geleceğin mobilitesine ve evine yönelik akıllı ürünleri ve servisleri sergiliyor. Teknoloji ve servis şirketi, daha fazla güvenlik, verimlilik ve konfor için ağa bağlı çözümlerini görücüye çıkaracak.

CES 2023 İnovasyon Ödülü Sahibi: seçkin Bosch çözümleri

CES 2023’a giderken dört Bosch ürünü, CES İnovasyon Ödülü kazandı. Şirket, fuar sırasında yeni bir En İyi İnovasyon ödülü sahibi ürününü açıklayacak. CES İnovasyon Ödülleri, Tüketici Teknolojisi Derneği (CTA)® tarafından her yıl 28 tüketici teknolojisi ürün kategorisinde verilmektedir.

Bosch’un CES 2023 öncesinde duyurulan ödül kazanan ürünleri ve servisleri Ev Ses/Video Bileşenleri ve Aksesuarları, Siber Güvenlik ve Kişisel Gizlilik kategorilerinde ve ayrıca Araç Teknolojisi ve Gelişmiş Mobilite ile Akış, Araç İçi Eğlence ve Güvenlik gibi mobilite odaklı kategorilerde yer aldı.

Gerçek profesyonel ses performansı – pille çalışan rahatlık: Electro-Voice’nin pille çalışan ilk hoparlörü ve türünün ilk hava koşullarına dayanıklı modeli olan EVERSE 8, taşınabilir ve kablosuz bir ses deneyimi sunuyor. Hepsi bir arada PA sistemi tasarım konsepti, daha geniş bir kullanıcı yelpazesi için gerçek profesyonel ses performansının kapılarını açıyor. Müzisyenler, DJ’ler, fitness/aktivite eğitmenleri ve diğer profesyonel, amatör ve eğlence amaçlı kullanıcıların tümü, EVERSE 8’in üstün ses kalitesinden, canlı müzik için kullanım kolaylığından, sesi güçlendirmesinden ve kayıttan yürütme özelliğinden fayda sağlayabilir. 

Yapay zeka güvenlik çözümü: AIShield yazılım çözümü, ortaya çıkan güvenlik tehditleri karşısında bulut tabanlı çözümler de dahil olmak üzere yapay zeka tabanlı tıbbi cihazları koruyor. Güvenlik açığı analizi ve uç nokta koruması sağlıyor. Çözüm, tıbbi teknoloji şirketlerinin sürdürülebilir ticari büyümesini sağlamak için hasta güvenliğini ve yasal uyumluluğu yönetmeye yardımcı oluyor.

Artırılmış yolcu güvenliği ve sürüş konforu: Araçlara yönelik Off-zone Crash Detection sistemi, genellikle şerit değiştirme, birleştirme ve kavşak geçişleri sırasında ortaya çıkan, önceden yakalanmamış ek kaza senaryolarını algılamak üzere çok çeşitli sensör verileri ve yeni bir yazılım algoritması kullanıyor. Ek algılama bölgeleri sayesinde, hava yastıkları ve güvenlik korumaları zamanında açılabiliyor. Gelişmiş tetikleme algoritması, araç üreticilerinin mevcut sensör yapılandırmalarını kullanmasına olanak tanıyor ve bu da donanım değişikliğine gerek olmadığı anlamına geliyor. 

Sensörlü dinamikler: Vehicle dynamics control 2.0, frenleme, direksiyon, güç aktarım mekanizmaları ve süspansiyon gibi farklı araç alanlarındaki aktüatörlerin tüm potansiyelini kullanan yenilikçi ve akıllı bir kontrol konseptidir. Araç dinamiği sensörlerinden gelen bilgilere dayanarak işlev, araç davranışını önceden tahmin ediyor ve proaktif olarak müdahale ediyor. Sonuç olarak, sürücüler mükemmel güvenlik, çeviklik ve konfor ile karakterize edilen doğal bir sürüş deneyiminden yararlanırken, aynı zamanda araç üzerinde tam kontrol sağlıyor. Vehicle dynamics control 2.0, fren sistemlerine veya alan, bölge ve merkezi kontrol ünitelerine esnek bir şekilde yerleştirilebiliyor.

Yazılım tabanlı çözümlerle mobilitenin geleceği yönlendiriliyor 

İnovasyon Ödülü sahiplerine ek olarak Bosch, CES 2023’te bir dizi başka çözüm sunacak.

Tek bir araç bilgisayarında çalışan bilgilendirici eğlence ve ADAS işlevleri: 

Bosch, geleceğin araç sistemlerinin karmaşıklığını yönetmek için daha merkezi bir E/E mimarisine giden yolu açıyor. Gelecekte, yalnızca birkaç çok güçlü araç bilgisayarı birkaç araç işlevini çalıştıracak. Yeni nesil bilgi alanı bilgisayarı, bilgilendirici eğlence alanındaki işlevlerin yanı sıra park etme ve çevre görünümü özellikleri gibi ADAS işlevlerini entegre edecek.

Yazılım tanımlı aracı gerçeğe dönüştürülüyor: Mobilite, yazılımın dizginleri ele almasıyla birlikte temel bir değişim yaşıyor. Bosch’un bir yan kuruluşu olan ETAS, tamamen programlanabilir, yazılım tanımlı araç vizyonunu gerçeğe dönüştürmek ve otomobil üreticilerini yazılım merkezli işlev geliştirmede desteklemek için, hızlı, veriye dayalı geliştirmenin yanı sıra otomotiv yazılımının güvenli ve güvenli bir şekilde çalıştırılmasını sağlayan son derece entegre, uçtan uca yazılım tanımlı bir araç platformu ve alet ekosistemi sunuyor.

Seviye 4 otonom sürüş için uzun menzilli lidar: Lidar sensörleri, güvenli ve güvenilir otonom sürüşü (SAE Seviye 4) sokaklara taşımak için gereken temel bileşenlerden bir tanesidir. Radar ve video sensörleriyle birlikte lidar, tam 360 derecelik yedekli algılama, tespit ve yerelleştirme gerçekleştirmek için vazgeçilmezdir. Bosch, CES 2023’te uzun menzilli lidar sensörünün performansını sergileyecek. Şehir içi, banliyö ve otoyol senaryolarındaki belirleyici kullanım durumlarını kapsayacak şekilde olağanüstü bir çözünürlük ve uzun bir algılama aralığı sunan yüksek hacimli üretim için tasarlanmıştır.

Araç içi izleme sistemi: Araç içi izleme sistemi, araç içerisindeki herkes için emniyet, konfor ve rahatlığı artırıyor. Bosch, kamera tabanlı sürücü ve yolcu izleme sistemleri sunuyor ve şimdi portföyünü kabin algılama radarıyla genişletiyor. Sistem, mevzuatın ve Yeni Araç Değerlendirme Programı (NCAP) gibi tüketici testlerinin gerektirdiği şekilde sürücünün dikkatinin dağılması durumunu, uyuşukluk belirtilerini ve araçta bir çocuğun unutulup unutulmadığını tespit edebiliyor. Sensör birleştirme, yolcu algılama gibi işlevlerin sağlamlığını artırırken, sürücünün sağlık durumunu algılama gibi yeni işlevleri etkin hale getiriyor.

Verimli e-Aks sistemleri ve güç elektroniği: Bosch e-Aks sistemleri, elektrikli araçlar için kompakt ve uygun maliyetli bir tahrik çözümüdür. Ekstra güç ve performans sağlamak için ana tahrik veya ikincil tahrik olmasına bakılmaksızın Bosch’un elektrikli tahrik üniteleri, her araç segmenti için büyük bir esnekliğe sahiptir. Güç elektroniği, e-Aks sisteminin önemli bir parçasıdır. Esnek dağıtım kapsamı, silisyum karbür yarı iletkenlerden soğutuculu veya soğutucusuz güç modüllerine ve yüzde 99’a varan verime ulaşan Bosch silisyum karbür inverterler dahil eksiksiz inverterlere kadar uzanıyor. Bosch olası tüm entegrasyon seviyelerini sunuyor ve kendi silisyum karbür yarı iletken üretimi sayesinde bireysel müşteri gereksinimlerine yanıt verebiliyor.

Bosch, şarjı kolay ve uygun maliyetli hale getiriyor: Akıllı özelliklere sahip Kolay Şarj (Convenience Charging) hizmetleri, elektrikli araç sürücülerine yolculukları boyunca destek sağlıyor. Şarj noktaları için kişiselleştirilmiş öneriler sağlayan rota planlama, sürekli güncellenen ve doğru menzil tahmini, kolay ödeme seçenekleriyle dünya genelinde halka açık bir şarj ağına erişim ve evde maliyeti optimize edilmiş şarj etme gibi özellikleri kapsıyor.

Yeni olasılıklar ve daha fazla esneklik: Bosch, 2021’de tanıtılan eBike’lara  yönelik akıllı sistemi yeni ürünlerle genişletiyor. Akıllı sistem, eBike’ların geleceğine giden yolu işaret ediyor ve yüksek kaliteli, birbirine bağlı bileşenleri kablosuz güncellemelerle sürekli olarak geliştirilebilen pratik özelliklerle birleştiriyor. Öne çıkan özelliklerden bir tanesi yeni eBike ABS’sidir. İster bir kargo bisikletiyle şehirde pedal çevirin, ister bir dağ bisikletiyle zorlu parkurlarda mücadele edin; Bosch eBike ABS’si, farklı eBike türlerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır ve bu nedenle kazaları daha da etkili bir şekilde azaltabilir. Minimalist kontrol üniteleri Mini Uzaktan Kumanda ve Sistem Denetleyici gibi diğer yeni ürünlerin yanı sıra hırsızlığa karşı ek bir koruma olarak eBike Alarmı gibi dijital hizmetler eBike akıllı sistemini tamamlıyor.

Günlük hayatı iyileştirmek için akıllı sensörler ve çözümler

Ağa bağlı yaşam alanında Bosch, CES 2023’te çok sayıda tüketici elektroniği cihazında ve ev aletlerinde yeniliklerde yer alan Bosch Sensortec iştirakinin en son sensör tabanlı çözümlerini sunuyor.

Yüksek performanslı manyetometre – dijital yol bulucu: Dünyanın manyetik alanına göre yönün doğru bir şekilde ölçülmesini sağlamak üzere taşınabilir cihazlarda pusula gibi davranan manyetometre, GPS sinyalinin bulunmadığı yerlerde konumlandırma doğruluğunu artırır ve navigasyon bilgisinden çok daha fazlasını sağlayabilir. Bosch Sensortec manyetometre, 3D sesle kişiselleştirilmiş bir ses deneyimi için kafa yönünü algılama ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve araç tutmasını önlemek için AR/VR’de piksel gecikmesini azaltma dahil olmak üzere çok çeşitli yeni kullanım durumları sağlıyor.

Sağlam barometrik basınç sensörü – zorlu şartlara hazır: Barometrik basınç sensörleri, fitness takibine yönelik giyilebilir cihazlarda ve diğer uygulamalarda önemli bir bileşendir ve rakımın doğru bir şekilde belirlenmesini sağlar. Bosch, mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam ediyor ve CES 2023’te en zorlu çevre koşullarına bile dayanabilen yeni bir barometrik basınç sensörünü tanıtıyor. Yüzmeye yönelik giyilebilir cihazlar gibi su altında ve zorlu ortamlarda kullanılabilir. Sensör, yalnızca birkaç santimetrelik bir yükseklik değişikliğini ölçer ve fitness antrenmanındaki bireysel şınav veya mekik seviyesine kadar olan hareketleri algılayabilir.

Yapay zeka sensör sistemi – minyatür boyutta bir dijital fitness koçundan daha fazlası: Kendi kendine öğrenen yapay zekaya sahip programlanabilir sensör sistemi, bir jiroskop ile bir ivmeölçeri birleştirir ve tam kişiselleştirme sağlar. Sensör, kişiselleştirilmiş antrenmanlar ve kulacı tespit eden özel yüzme izleme yazılımı dahil olmak üzere çok çeşitli fittness izleme uygulamaları için uygun bir yazılıma sahiptir. Entegre bir sensör füzyon kitaplığı, kişiselleştirilmiş ses deneyimleri ve basit hareket tanıma için baş yönelimli 3D ses sağlarken başka bir algoritma ise GPS sinyali birkaç dakikalığına kesildiğinde bile kullanıcıların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Hava kalitesi algılaması: Bosch, CES’te dünyanın en küçük partikül madde hava kalitesi sensörünü tanıtıyor. Bugün insanlar genellikle zamanlarının yaklaşık yüzde 90’ını kapalı alanlarda geçiriyor, ancak dünyanın birçok yerinde kapalı alan havası açık alanlara göre üç ila beş kat daha kirli olabilir. Bu kirliliğin önemli bir bileşeni, 2,5 µm’den küçük katı ve sıvı partiküller olan ve PM2.5 partikülleri olarak bilinen ince tozdan oluşur. Bu partiküller, solunduğunda ve akciğerlere girdiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yeni hava kalitesi sensörü, havadaki partikül konsantrasyon seviyeleri hakkında zamanında, doğru ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayarak, refahı ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmak üzere kapalı alan kirliliğinin tanımlanmasını ve ele alınmasını sağlıyor.

Akıllı fırın – minimum çabayla sağlıklı yemekler: Bosch çözümleri, daha sağlıklı yemekler yapmanın harika bir yoludur. Buhar Fonksiyonu Plus (Steam Function Plus) fırın ile bazı yiyecekler daha hızlı ve besin değerleri korunacak şekilde pişirilebilir. 120 dereceye kadar sıcaklıklarda buhar ve sıcak havanın bu akıllı birleşimi, patates, havuç, mercimek, fasulye gibi yiyeceklerin ve daha fazlasının klasik buharlı pişirmeye göre yüzde 35’e kadar daha hızlı hazırlanmasını sağlıyor. Aynı zamanda gıdanın görünümünü, makro ve mikro besin maddelerini ve kıvamını korur. Havayla kızartma, sıcak hava ve çok az yağ kullanarak çıtır yiyecekler elde etmek için popüler bir yöntemdir; ancak genellikle ayrı bir cihaz gerekir ve her mutfakta bir tane saklamak için yeterli alan yoktur. Ancak yeni Bosch Series 8 fırınlarda, Air Fry ısıtma modu standart bir özellik olarak geliyor.

Bosch, CES 2023’te:

  • BASIN TOPLANTISI: 4 Ocak 2023 Çarşamba, yerel saatle 08:00 – 08:45 (19.00 – 19:45 TSİ) arasında Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tanja Rückert ve Bosch Kuzey Amerika Başkanı Mike Mansuetti ile Las Vegas’taki Mandalay Bay Hotel’in Güney Kongre Merkezi’nin 2. Katındaki F Balo Salonunda ve ayrıca Bosch Media Service’te canlı yayında.
  • STAND: 5-8 Ocak 2023 günleri arasında Merkez Salon 16115 numaralı stand.
  • Canlı sürüş deneyimi: Dijital kokpit teknolojilerinin ve gelişmiş sürücü destek sistemlerinin birleşimi: 5-8 Ocak 2023, LVCC, Merkez Salon, Central Plaza.
  • Bosch CES 2023’in öne çıkan anlarını Twitter’da TAKİP EDİN#BoschCES.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı