Finansal Koşullarda Gevşeme İzleniyor

Bahçeşehir Üniversitesi Finansal Araştırma ve Uygulama Merkezi (BFRC), finansal koşulların ekonomik aktiviteyle ilişkisini takip etmeye devam ediyor. ‘Finansal Koşullarda Gevşeme İzleniyor’ başlıklı son araştırma notunun sonucuna göre 2022 yılı ilk üç çeyreğinde sıkılaştırıcı konumda olan finansal koşulların 2022 yılı son çeyreğinde destekleyici konuma ulaştığı izleniyor.

“Finansal Koşullar 2022 Yılı Son Çeyreğinde Destekleyici Konuma Ulaştı”

Finansal piyasalara ilişkin çeşitli göstergeler kullanılarak oluşturulan Finansal Koşullar Endeksi (FKE) BFRC bünyesinde düzenli olarak güncelleniyor ve takip ediliyor. Son dönemde FKE’nin pozitif olması ekonomik aktivite açısından olumlu bir görünüm sunuyor. FKE içerisinde yer alan göstergelere bakıldığında, 2022 yılı boyunca portföy akımlarının, risk priminin, döviz kurunun ve getiri eğrisinin eğiminin endekse genellikle sıkılaştırıcı (negatif) yönde katkı verdiği görülüyor. 22 Aralık 2022 itibarıyla güncel hareketlere bakıldığında ise, Kasım ve Aralık aylarındaki hızlı yükselişin hisse senedi getirisindeki artış ve Türk lirasındaki reel değerlenmeden kaynaklandığı izleniyor. Tarihsel olarak finansal koşullardaki değişimlerin ekonomik aktiviteye ilişkin önemli bir öncü bir gösterge olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ekonomik aktivitenin 2023 yılı ilk çeyreğinde finansal koşulların destekleyici etkisiyle toparlanma gösterebileceği düşünülüyor.

BFRC, finansal koşullar ve ekonomik aktivite arasındaki ilişkinin güncel olarak değerlendirilebilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde de düzenli olarak araştırma sonuçlarını sunmaya devam edecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı