MÜSİAD, Hayata Geçirdiği Vizyon Projeleriyle “Türkiye Yüzyılı”na Hazırlanıyor

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD tarafından ticari diplomasiden sosyal sorumluluk çalışmalarına birçok alanda hayata geçirilen projeleri değerlendirdi. MÜSİAD EXPO’nun güçlü bir etki bıraktığını hatırlatan Başkan Asmalı, Anadolu’nun yükselişine işaret ederek, MÜSİAD üyelerinin Türkiye’nin dört bir yanındaki yatırımlarını işaret etti. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Invest ve MÜSİAD Ticaret Ofisi gibi yapıların uluslararası ticarete dinamizm kazandıracağını vurgulayarak, “MÜSİAD olarak Türkiye Yüzyılı’na hazırız, ülkemizin her alanda kalkınacağı yeni yüzyılını bir ve beraber inşa edeceğiz” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD tarafından hayata geçirilen projelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi ile 40 bin yeni istihdam oluşturmayı hedeflediklerini belirten Başkan Asmalı, “Anadolu’nun dört bir yanında yatırımlarımız sürecek. Çünkü biz bu ülkeye ve oluşturduğu potansiyeli, barındırdığı fırsatlara inanıyoruz” ifadelerini kullandı:

Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi’nde hedef 40 bin istihdam

“Eylül 2021’de MÜSİAD 26. Olağan Genel Kurulu ile devraldığımız MÜSİAD Genel Başkanlığı görevinde koca bir yılı geride bıraktık. Geçen sürede ortaya koyduğumuz hedeflerimizi gerçekleştirirken, yeni projeler ile ülkemizin güçlü yarınları için adımlar attık. 2022 yılını ‘Yatırım Yılı’ ilan ederken Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında itici güç olacak üretim alt yapısını kurgulamayı amaçladık. Yine bu çerçevede Anadolu’nun uluslararası rekabete açık üreticilerine her zamankinden daha fazla güvendiğimizi belirterek, ihracat odaklı üretim, yatırım ve istihdam odaklı çalışmalarımızı hızlandırdık. Yatırım Yılı vizyonu içerisinde yer alan Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi ile ülkemizin dört bir yanındaki MÜSİAD üyeleri bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak, yatırım çalışmalarını hayata geçirdi. Adana, Ankara, Batman, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Zonguldak ve daha birçok şehrimizde yatırım yapan üyelerimiz, Anadolu’nun güçlü potansiyelini teyit etmiş oldu. MÜSİAD Anadolu Üretim ve Yatırım Hareketi kapsamında MÜSİAD üyelerinin Türkiye genelinde yaptığı yatırım miktarı 35 milyar TL’ye ulaştı. Aynı zamanda bu yatırımlar ile 40 bin yeni istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Yatırım Yılı çerçevesinde ülkemizin dört bir yanında yatırımları devam eden üyelerimiz üretim ve istihdamı merkez alan güven hareketine güç katıyor. Bu hamle ile aralarında büyükşehirlerin de bulunduğu 30 şehre yayılan ve 50 noktaya ulaşan bir yatırım ağı kuruldu. Bu çerçevede Batman’da üyelerimiz tarafından tamamlanarak faaliyete geçen yatırımlar çerçevesinde 4 fabrikanın açılışını yaptık. Erzurum’da Türkiye’de ilk defa faaliyete geçen Cağ Kebabı Üretim Tesisi’ni Erzurum üyelerimizin girişimleriyle harekete geçirdik. Anadolu’nun dört bir yanında yatırımlarımız sürecek. Çünkü biz bu ülkeye ve oluşturduğu potansiyeli, barındırdığı fırsatlara inanıyoruz.”

Küresel ticaretin kalbi MÜSİAD EXPO’da attı

2-5 Kasım tarihlerinde TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen MÜSİAD EXPO 2022’nin 24 sektörden iş insanlarını bir araya getirdiğini belirten MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD EXPO’nun sınırları aşan etkisini her geçen yıl artırdığını söyledi.

Başkan Asmalı sözlerine şöyle devam etti:

“1993 yılından bu yana 2 yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO, bu sene 19’uncu kez gerçekleştirildi. 24 sektörü bir araya getiren, Türkiye ve bölgenin en kapsamlı karma ticaret fuarı olan etkinlik, aynı zamanda uluslararası programları ile tam bir ticari diplomasi şölenidir. 121 ülkeden 80 bine yakın ziyaretçi ağırladığımız MÜSİAD EXPO, sınırları aşan etkisini her geçen yıl artırıyor. Aldığımız ilk verilerde de bunu teyit etmek büyük memnuniyet uyandırıyor. 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşturma hedefimiz vardı. İlk verilere göre ciddi bir iş birliği ortamı sağlandı. Anketlerimiz tamamlandığında bu konuda net verileri kamuoyuyla paylaşacağız. 25 bin metrekarelik fuar alanında gerçekleştirilen etkinlikte 600’e yakın firma stant açtı. Bununla birlikte titiz bir çalışma yürüten ekiplerimiz ürün ve hizmet bazlı 60’tan fazla ülkeden nitelikli alım heyetlerini doğrudan muhatapları ile bir araya getirdi. Cezayir, Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Pakistan, Rusya, Mısır, Endonezya, Ürdün, Avusturya, Fas gibi ülkelerden yoğun bir ziyaretçi profili ile karşılaştık. Yanı sıra ülkemizin tüm illerinden misafirlerimiz, MÜSİAD EXPO’da yeni iş birliklerine kapı araladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız, Bakanlarımız, yabancı ülkelerden üst düzey Bakan ve diplomatik temsilcinin katılımı MÜSİAD EXPO’nun önemini gözler önüne seriyor.”

“İstiklal, istikbalin sıhhatinden geçer”

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, değişen yeni dünyada gıda güvenliğinin büyük önem arz ettiğini belirtti. MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak düzenlenen Uluslararası İş Forumu Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası Zirvesine atıfta bulunan Başkan Asmalı, helal ve sağlıklı gıdanın önemine dikkat çekerek, “İstiklal, istikbalin sıhhatinden geçer” dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“MÜSİAD EXPO çerçevesinde, Uluslararası İş Forumu Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası Zirvesi, D8 Ülkeleri büyükelçilerinin katılımıyla Ticari Diplomasi Buluşması, büyükelçi ve başkonsolosların katılımıyla Diplomatik Misyonlar Resepsiyonu, yurt içi ve yurt dışı 165 noktada bulunan MÜSİAD şube başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Dünya Genel İdare Kurulu ve MoU iş birliği anlaşmaları imza töreni gibi etkinlikler fuara değer katan organizasyonlar arasında. Burada bir parantez açmak istiyoruz. Gıda güvenliği ve neslin muhafazası oldukça önemsediğimiz bir konu. Bu çerçevede helal ve temiz gıdaya olan erişim, bu değerlerin en kıymetli bileşenleri arasında bulunuyor. Çünkü sıhhatli nesillerin gelişimi ve refahını sağlayabilmek gıda güvenliği ile mümkün. Adana ve Elazığ’da gerçekleştirdiğimiz tarım buluşmaların yanında farklı bölgelerde organize edeceğimiz etkinlikler ile bu bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Doğru zaman diliminde atılacak akli selim adımların, nesillerimizi korumamıza olanak sağlayacağının farkındayız. Çünkü istiklal, istikbalin sıhhatinden geçer. Gelecek dönemde gıda güvenliği alanındaki programlarımızı ve çalışmalarımızı artırarak bu konuda farkındalık oluşturacağız.”

MÜSİAD Invest ve MÜSİAD Ticaret Ofisi, uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak

Yeni dönemde ihracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam çalışmalarına hız vereceklerini kaydeden Başkan Asmalı, MÜSİAD Invest ve MÜSİAD Ticaret Ofisi ile yatırımcı ve girişimci iş insanlarına yol göstereceklerini söyledi.

Türkiye’nin küresel ve bölgesel ticaret için güvenli bir liman olarak etkisini artırdığını vurgulayan Başkan Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MÜSİAD EXPO çerçevesinde uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak iki yeniliği hayata geçirdik. Bunlardan biri, kısa adı MÜSİAD Invest olan MÜSİAD Uluslararası Yatırım Destek Ofisi. MÜSİAD Invest ile Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılara rehberlik edeceğiz. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışındaki üyelerimizin tüm ticari bilgilerini topladığımız ve birbirlerini çok daha iyi tanımaları ve ticaret yapmalarını sağlamak için MÜSİAD Ticaret Ofisi’ni hayata geçirdik. Türkiye, küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanıdır. Bizler, 2022 yılı boyunca hayata geçirdiğimiz ihracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam projeleriyle, Anadolu’ya olan güvenimizi ortaya koyduk. MÜSİAD EXPO’daki sinerji ile bu vizyonumuzu daha da genişletmiş olduk. Tüm bu projelerimize ek olarak büyük ölçekli işleri ve hayallerimizi gerçekleştirmek için üyelerimizin, sermayelerini bir araya toplayarak Girişim Sermayesi Yatırım Fonu için girişimlere başladık. Bu hayırlı ve bereketli proje için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Türkiye Yüzyılı inşa edilirken, Anadolu kazanacak, Türkiye kazanacak, milletimiz kazanacak. MÜSİAD olarak Türkiye Yüzyılı’na hazırız, ülkemizin her alanda kalkınacağı yeni yüzyılını bir ve beraber inşa edeceğiz.”

MÜSİAD, ticari diplomasi çalışmalarına hız verdi

Başkan Asmalı, Türkiye’nin lojistik ve stratejik önemine işaret ederek, MÜSİAD’ın Doğu Yakası Stratejisi’ne ilişkin detaylar paylaştı. Başkan Asmalı ayrıca, Anadolu Ekonomi Diplomasisi programı ve MÜSİAD’ın G20 hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Meksika ve Arjantin’de kurulacak yapılanmalar ile bu hedefe ulaşacaklarını belirtti:

“2022’de başlattığımız değişime 2023’de daha kapsamlı bir stratejik plan ile devam edeceğiz. İhracatımızı artıracak adımlarımızı sıklaştıracak ve bu çerçevede faaliyetlerimizi genişleteceğiz. Anadolu Ekonomi Diplomasisi programımız bu stratejinin odak noktası konumunda. Nijerya, BAE, Macaristan, Ruanda, Güney Sudan, Yeni Zelanda, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın Ankara büyükelçilerini Anadolu’daki iş insanları ile bir araya getirdiğimiz programımız büyük ilgi görüyor. Önümüzdeki dönemde Ankara’daki büyükelçileri Anadolu’daki iş insanlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Şu ana kadar 60’tan fazla ülke misyonu ile yakın temas halinde istişarelerde bulunduk. Büyükelçileri, konsolosları MÜSİAD Genel Merkezimizde misafir ettik. İlgili komisyonlarımızla İstanbul ve Ankara’da temaslarımızı sürdürdük. Çalışmalarımızı, ülkeler arası ihracatın artırılması ve ikili ticari ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulunduk. Yine bu alanda yurt dışı çalışmalarımızı da güçlendirerek teşkilat yapımızı yeniden şekillendiriyoruz. G20 ülkelerindeki teşkilatlanmamız Meksika ve Arjantin ile tamamlanacak. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz ABD ziyaretimizde bölgedeki Türk iş dünyası etkisini artırmaya yönelik adımlar attık. Ülkemiz stratejik konumu ile bölgesel ve küresel bir üretim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son 20 yılda ortaya konan mega projeler ve yeniden şekillenen ulaşım ağları ise Türkiye’ye ek lojistik avantajlar sunuyor. MÜSİAD olarak, Amerika bölgesi özelinde bir Doğu Yakası Stratejimiz var. Bu çerçevede lojistik açıdan ülkemiz Amerika’nın doğu bölgesine birçok ülkeden daha yakın. Bu avantajı iyi kullanmamız halinde ABD ve bölge pazarında etkimizi artırabiliriz.”

MÜSİAD’dan mesleki eğitime tam destek

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, eğitim alanındaki çalışmalara da değindiği açıklamasında MÜSİAD’ın Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Hareketliliği çerçevesinde Avrupa’da staja gönderdiği meslek lisesi öğrencilerine yönelik bilgiler paylaştı.

Başkan Asmalı, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği için Erasmus+ Akreditasyonu alan MÜSİAD, mesleki staj hareketliliğine destek sağlıyor. Proje kapsamında, Kartal Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Yüzbaşı Yusuf Kenan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Liselerinde eğitim gören, motorlu araçlar, bilişim teknolojileri, elektrik-elektronik bölümlerinden yaklaşık 80 öğrenci, Avusturya’nın Viyana şehri ve Belçika’nın Brüksel şehrinde belirlenen firmalarda iki ayrı grup olarak Ekim ve Kasım ayında staj hareketliliği ve yerinde uygulama eğitimlerine katıldı. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği programı ile mesleki eğitim öğrencilerinin yurt dışında staj hareketliliğine katılmaları, yerinde uygulama eğitimleri ile yeni deneyimler kazanmaları hedefleniyor. Mesleki eğitime yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Umutlar, MÜSİAD projeleriyle yeşeriyor

MÜSİAD’ın yeni dönemde sosyal sorumluluk alanında yürüttüğü projelerle sözlerini tamamlayan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MÜSİAD olarak içinde bulunduğumuz dönemde sosyal sorumluluk projeleri ile ticari diplomasinin yanında insani diplomasi faaliyetlerine de yoğunlaştık. Suriye’nin İdlib bölgesinde 600 briket evden oluşan bir MÜSİAD köy kurduk. Sadakataşı Derneği iş birliğinde hayata geçirilen projenin açılışını İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle yaptık. Bu çerçevede hiç şüphesiz MÜSİAD Köyü, umutları yeşerten bir proje olmuştur. Milletimiz ve üyelerimizin desteğiyle bu çalışmaları güçlendirerek devam ettireceğiz. Bununla birlikte Yetim Vakfı ile sürdürdüğümüz Yetim Hamiliği uygulaması ile binlerce çocuğumuza kol kanat geriyoruz. MÜSİAD Kadın ve Ak Yuva Vakfımız arasındaki iş birliği dezavantajlı kız çocuklarımız ve hanım kardeşlerimiz için umut olan bir uygulama. Afganistan’da Pakistan’da Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz. Sosyal sorumluluk ve insani diplomasi çerçevesinde yeni projeler üzerinde çalışıyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı