Göç Temalı Ulusal Resim Sergisi açıldı!

Lüleburgaz Belediyesi’nin Göç Yılı kapsamında düzenlediği Göç Temalı Ulusal Resim Yarışması Sergisi Trakya’nın en modern sergi salonu LYSA sergi salonunda kapılarını sanatseverlere açtı. Sanatseverler tarafından büyük ilgi gören sergi 8 Ocak’a kadar ziyarete açık kalacak.

Lüleburgaz Belediyesi’nin 2022 Göç Yılı çerçevesinde düzenlediği ve seçici kurul tarafından büyük bir titizlikle değerlendirmeleri yapılan Göç Temalı Ulusal Resim Yarışması’nda dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen 22 adet eserin yer aldığı Resim Sergisi LYSA’da düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Lüleburgaz Belediyesi Başkanvekili Kemal Pektaş, Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Kaya Atay, jüri üyeleri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

“Sanat insanın toplumsal varlığın parçasıdır”

 Açılışta konuşma yapan Lüleburgaz Belediyesi Başkanvekili Kemal Pektaş, “Sanat hem insanın yaratıcı yönünü biçimlendirir hem de onun toplumsal varlığının bir parçasını oluşturur. Göç Temalı Resim Yarışmamızda dereceye giren sanatçılarımızı ve sanat çalışmalarını değerlendiren jüri üyelerimizi kutluyorum” dedi. Açılışın sunuculuğunu üstlenen Lüleburgaz Belediyesi Rekreasyon Uzmanı İsmet Altay Süpürgeci de LYSA’nın sanat merkezi konumuna dikkat çekerek, “Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi hem bulunduğu konum itibariyle hem de içindeki sinema, heykel, resim, müzik atölyeleri gibi atölyeleriyle sürekli sanat üreten eşsiz bir merkezdir” diye konuştu.

“Jüri olarak seçmekte zorlandık”

Jüri üyelerinden Erol Çopur ise Türkiye’nin dört bir yanından gelen eserlerin birbirinden güzel olduğunu ve jürinin değerlendirme aşamasında zorlandığını belirtti. Çopur, “Göç Temalı Ulusal Resim Sergisi nedeniyle Türkiye’nin birçok yerinden çok güzel çok değerli eserler geldi. Jürinin seçmekte zorlandığını düşünüyorum. Sergi buradaki Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine, Lüleburgazlı sanatseverlere iyi bir seyirlik oluşturacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Eserlerini yorumladılar

Öte yandan ikincilik ve üçüncülük derecesini elde eden eserlerin sahipleri Uğur Akın ile Selin Zehra Eker de açılışta yer alarak eserleri hakkında yorumlama yaptı. Akın, “Eserim 2 haftamı aldı. Boyamaktan daha çok düşünce kısmı süremi aldı. Bu resimde karanlık bir dönemden aydınlık bir döneme gidişi temsil ettirmeye çalıştım” dedi. Selin Zehra Eker de, “Eserimde doğu ve batının arasındaki çatışmayı ve şu anda maalesef ülkemizdeki beyin göçünü, çoğu gencin gitmek istedikleri ülkelerin bayraklarını çizdim. Bu konuyu temel olarak çizdim resmime” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı