Samsung IFA 2022’de Daha Akıllı Bir Yaşam ve Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Vizyonunu Paylaştı

Avrupa'nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2022’de kullanıcılara teknoloji ve inovasyon odağında tasarladığı en yeni ürünlerini tanıtan Samsung, daha özelleştirilmiş deneyimler için Akıllı ve Erişilebilir Ekosistemini öne çıkararak müşterilerin kendi dünyalarının kontrolünü ele almalarını sağlıyor.

 

Teknoloji devi Samsung, dünyanın önde gelen tüketici elektroniği fuarlarından Berlin’de gerçekleştirilen IFA 2022’de daha akıllı bir yaşam ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonunu bir kez daha ortaya koydu. IFA 2022 çerçevesinde bir basın toplantısı düzenleyen Samsung, ürün kategorilerinde bağlanabilirlik, kişiselleştirilebilirlik ve sürdürülebilirlik için yeni olasılıkların kilidini açan yenilenmiş SmartThings'in altını çizdi. 

 

Samsung’un IFA 2022’de sergilediği yenilikçi teknolojilerle ilgili değerlendirmede bulunan Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy, şunları söyledi: Çevreyi korumak, daha sağlıklı yaşam tarzlarını desteklemek ve her günü daha eğlenceli hale getirmek için akıllı ve bağlantılı bir cihaz ekosistemi yaratıyoruz. Bunun yanında kişiselleştirmenin ön planda tutulduğu Bespoke gibi ürünlerimiz ile cihazların kullanım ömürlerini modüler bir yaklaşımla uzatıyoruz. Bunu destekler nitelikte ürünlerin dijital inverter garantisini 20 yıla kadar uzatarak tüketicilerin ürünlerini uzun yıllar sorunsuz ve güvenle kullanmalarına olanak sunuyoruz. 

 

 

Ürünlerin geliştirilmesi sırasında sürdürülebilirlik esaslı üretim alışkanlıklarının tasarım süreçlerinin temelini oluşturduğunu belirten Gürsoy, bu noktada Samsung Mobil iş biriminin üretim sürecinde kullandığı atık balıkçı ağları sayesinde 2022 yılı sonuna kadar 50 tona yakın atığın doğaya karışmasına engel olmayı hedeflediğini belirtti.

 

Daha sürdürülebilir bir eğlence için ise Samsung, Wi-Fi yönlendiriciler gibi cihazlardan gelen ışık ve radyo frekanslarına maruz kalarak şarj olan SolarCell Remote'u tanıttı. Samsung, bu tasarımla yedi yıl içinde 200 milyondan fazla pilin çöpe gitmesini engelleyebileceğini öngörüyor. Bu yıl Samsung, diğer üreticilerin de daha sürdürülebilir olabilmesi için bu tasarımın lisansını halka açıyor.

 

Son olarak yapay zeka ve bağlantılı teknolojiler ile enerji tüketiminde optimizasyon sağladıklarını vurgulayan Gürsoy;  “Örneğin AI Eco Bubble çamaşır makineleri çamaşırların kirlilik seviyesini analiz ederek 74’e kadar deterjan tasarrufu sağlıyor.” dedi.

 

SmartThings ile Bağlantılı Yaşamın Yeni Sınırı

Samsung, SmartThings'i ürün kategorilerine entegre ederek kullanıcıların çevrelerini istedikleri gibi kontrol etmelerini ve dönüştürmelerini sağlayan benzersiz bir çoklu cihaz deneyimi yarattı. SmartThings, tüketicilere Samsung cihazlarından ve hali hazırda sahip olabilecekleri üçüncü taraf ürünlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için güç veriyor ve bağlantı seçeneklerini basitleştiriyor. SmartThings, her günün en verimli, üretken ve rahat şekilde yaşanmasına izin vererek, kullanıcıların kendileri için en önemli olan şeylere odaklanmalarına daha fazla zaman tanıyor.

 

Televizyonda üst segment ürünler ve bağlanabilirlik ile gelen değişim

SmartThings ev içinde yaşamı kolaylaştırırken, televizyonlar da SmartThings’in ev içindeki kontrol rolünü artırıyor. Daha önce ortaya koyulan vizyon ile 100 bağlabilir ürün gamına sahip olan Samsung televizyon kategorisinde dünyada 16 yıldır, Türkiye’de ise 6 yıldır liderliğini sürdürüyor. 2022 yılında ise toplam pazarda ilk 6 ay sonuçlarına göre 29,2 pazar payı ile bu liderliğini sürdürüyor.

 

Yenilik ve sürekli gelişim anlayışıyla tasarlanan yüksek teknolojili Samsung TV’ler, tüketicilerin artan ihtiyaçlarını karışılamak için SmartThings ve ilişkili akıllı özelliklerinin yanında, tasarım ve görüntü kalitesi anlamında da çığır açmaya devam ediyor. Bu bağlamda IFA 2022 Fuarı’nda Nöral Quantum İşlemcili Neo QLED 8K TVler öne çıktı. 

 

Türkiye pazarına bakıldığında üst seviye ürünlere tüketicilerin ilgisinin yoğun olduğu görülüyor. Büyük ekran kategorileri 75” ve üstü ile 55” ve üstü segmentleri sırasıyla 85 ve 22 büyüme kaydederken Samsung her iki kategoride 71 ve 40 pazar payları ile liderliğini sergiliyor. Bunun yanında yine önemli bir pazar kategorisi olan ve üst seviye ürünleri tanımlayan 1500 USD ve üstü satış bedeline sahip ürünlere ilişkin pazarda 28 büyüme yaşanırken Samsung 67’lik pazar payı ile lider konumunda bulunuyor.

 

Beyaz eşyada yeni bir yaklaşım: ‘Bespoke Home’ konsepti

Samsung’un IFA 2022’de sergilediği, kişiselleştirilebilir tasarım özelliklerine sahip ve birbirleriyle bağlantılı ‘Bespoke Home’ konsepti, 2022'de yeni ürün ve renk grubunu içerecek şekilde genişliyor. Sezgisel özellikleriyle dikkat çeken yeni Bespoke serisindeki yapay zekâ (AI) destekli çamaşır ve kurutma makineleri ile yapay zekâ (AI) destekli fırın ve Infinite Line ürünlerinden oluşan yeni koleksiyon mutfak, çamaşır ve ev işleri için sürdürülebilir, akıllı ve tasarım odaklı üst düzey bir performans sunuyor. Berlin’de sergilenen bir diğer Samsung teknolojisi olan ‘Home Hub’ özelliği ise kullanıcıların yapay zeka (AI) destekli tüm ev aletlerini tek bir merkeze entegre etmesine imkan tanıyor. Kullanıcılar, bu sayede ‘SmartThings’ destekli tüm cihazlarını bir tablet aracılığıyla istedikleri her an, her yerden yönetebiliyor. ‘SmartThings’ Hub yazılımı, 2022 itibarıyla Samsung TV modellerine ve ‘Family Hub’ buzdolaplarına da entegre edilecek.

 Beyaz eşya sektöründe Samsung’un Türkiye’deki pozisyonuna ilişkin Mert Gürsoy; “Geliştirdiğimiz üstün teknoloji ve pazara sunduğumuz yenilikçi modeller ile birlikte 4 kapılı buzdolabı ürünlerinde pazar payımız 69’a ulaştı. Aynı şekilde gardırop tipi buzdolaplarında ise pazar payımız geçen yılın aynı dönemine göre 37 puan artarak 61’e ulaştı. Çamaşır makineleri, yıkama kurutma segmentinde ise pazar payımızı bir önceki yıla göre geliştirerek 45’e taşıyarak pazar liderliğimizi pekiştirdik. Ayrıca Space Max teknolojisi sayesinde standart boyutu koruyarak 11 kg yıkama yapabilen çamaşır makinelerini pazara sunduk. Amacımız yeni geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde kısa sürede 10kg ve üzeri segmentte pazar liderliği elde etmek.” dedi.

 

Tüketicilerin Daha Sürdürülebilir Yaşamalarına Yardımcı Oluyor

Mükemmel bir sürdürülebilir yaşam deneyimi yaratmak ve 1 numaralı enerji verimliliği markası olmak için çalışan Samsung, SmartThings tabanlı bağlantıyı, beyaz eşya ürünlerinde yerleşik enerji verimliliğiyle birleştiriyor. Tüketiciler kullanım alışkanlıklarını takip eden ve gerçek zamanlı veriler sağlayan SmartThings Energy'nin yardımıyla, nasıl enerji tükettiklerini anlamalarını kolaylaştıran eko-bilinçli kararlar alma özelliğine erişebiliyor. 2023 yılına kadar Samsung'un başlıca ev aletlerinin 100'ü Wi-Fi özellikli olacak. Ayrıca SmartThings Energy hizmetini sunarak tüketicilerin enerji kullanımını sürekli ve kolayca azaltmalarına olanak tanıyacak. Dahası, Samsung cihazları ekstra 10 enerji tasarrufu sağlayarak mevcut en yüksek enerji derecesinin ötesine geçecek.

 

SmartThings Energy tarafından önerilen sürdürülebilir çözümleri kullanan ve bu çözümleri AI Enerji Modu gibi sezgisel özelliklerin yardımıyla uygulayan kullanıcılar, uyumlu akıllı cihazları enerji tasarrufu moduna geçirerek evdeki tüketimi düşürebilecek. Bespoke AI™ Çamaşır makinası, sahip olduğu deterjanı hızlı bir şekilde çamaşırlar tarafından emilen baloncuklara dönüştüren AI Ecobubble™ teknolojisiyle enerji kullanımını 70'e kadar azaltırken aynı düzeyde temizlik sağlıyor. Kullanıcılar ayrıca optimum su ve deterjan seviyelerini belirleyen, ardından ıslatma, durulama ve sıkma sürelerini ayarlayan AI Wash Cycle ile enerji israfını da azaltabiliyor.

 

Çamaşır makinası ve kurutuculardaki Dijital Inverter Motor* ve buzdolaplarındaki Dijital Inverter Kompresör*, 20 yıl boyunca Samsung'un sunduğu en geniş yelpazeli garanti kapsamını sunuyor ve müşterilere cihazlarının yakın zamanda değiştirilmesine gerek olmayacağını vurguluyor.

 

Samsung ayrıca okyanusa bağlı plastikleri yeniden kullanarak daha temiz bir çevreye katkıda bulunuyor. Şirket, Galaxy Z Flip4, Z Fold4 ve Buds2 Pro dahil olmak üzere mobil ürünlerde kullanılmak üzere yeni bir malzeme oluşturmak için atılan balık ağlarını yeniden tasarlıyor. 2022'nin sonunda Samsung, 50 tondan fazla plastiğin dünya okyanuslarına atılmasını önlenmesini hedefliyor.

 

Samsung ayrıca çeşitli ortaklıklar aracılığıyla Avrupa genelinde Net Zero evleri yaratmayı hedefliyor. Q CELLS ile şirket, güneş enerjisinden yararlanmanın yollarını araştırıyor. AB'nin önde gelen konut inverter markası SMA ile Samsung, SmartThings Energy'ye daha fazla güneş paneli bağlamayı amaçlıyor. Samsung ayrıca ABB gibi küresel bina, ev otomasyonu ve EV markalı şarj cihazı üreticileriyle işbirliği yapıyor.

 

Sağlığınızı her yerde desteklemek mümkün

Samsung sağlıklı yaşama adanmışlığını bu alana odaklanan ürün gamıyla ortaya konuyor. SmartThings hava kalitesi kontrolünden sağlıklı yemek pişirmeye, hatta ev hayvanlarının bakımına kadar evdeki herkesin sağlığının korunması için birçok yol sunuyor. SmartThings Home Life; SmartThings yemek, giysi bakımı, hayvan bakımı, hava bakımı ve enerji gibi tüm SmartThings cihazları akıllı telefonlardan yönetilebilen, tek bir merkezde topluyor. Bu sayede kullanıcılar evlerindeki çeşitli cihazları her yerden yönetebiliyor. Ancak SmartThings sadece ev aletlerini değil Galaxy Watch5 gibi Galaxy ailesinin son ürünlerini de kapsıyor.

 

Samsung’un çığır açan BioActive sensörü, kullanıcılara nerede olurlarsa olsunlar Galaxy giyilebilir ürünleri ile bedenlerini pek çok farklı açıdan tarayarak sağlıklarını bütüncül olarak gözlemleyebilmeleri için bilgiler iletiyor. Kullanıcılar ayrıca uykularını takip ederek kendilerine özel uyku koçluğuna erişebiliyor. Bunun yanında SmartThings’le kullanıcılara, ister yatmadan önce kendine özel uyuma ortamı, ister gün içinde optimum TV izleme ortamı yaratmak için evdeki ışık, klima, televizyon gibi cihazları kendi tercihlerine göre ayarlayabilme olanağı sunuluyor. 

 

Herkes için kişiselleştirilmiş eğlence ve oyun deneyimi

SmartThings ile her gün çok eğlenceli. Samsung sunduğu yeni ürünlerle izleme ve gaming için herkese yeni imkanlar sunuyor. Kullanıcılara duvar boyu MICRO LED’den, büyük ekran Neo QLED 8K ve taşınabilir Freestyle’a kadar pek çok görüntüleme seçeneği sunuluyor. Samsung’un 2022 The Frame modelleri ışık durumundan bağımsız olarak daha az yansıma ve gerçekçi görüntü kalitesi sunan mat görüntü özelliğiyle geliyor. 

 

Samsung’da oyuncular için de pek çok seçenek bulunuyor. The Odyssey Ark, 1000R kavisli tasarımıyla kullanıcıları çevreleyerek daha geniş görüş açısı sağlayan eşi olmayan bir tecrübe yaşatıyor. Akıllı monitörler aynı monitörü hem oyun hem iş için kullanmak isteyen kişilere esneklik sağlarken, The Odyssey Neo G8 ise profesyonel oyuncular için mükemmel olanaklar sunuyor.

 

Galaxy Z Fold4, cebe sığan bir cihazda ekran boyutunu ikiye katlayabiliyor, bu da mobil oyun için ideal bir seçim olmasını sağlıyor. Geçen yıla oranla Avrupa’da iki kat ürün satışı yapmasıyla, Samsung katlanabilir cihazlar artık ana akım haline geldi. Önceki jenerasyonlara göre daha geniş imkanlar sağlayan yeni yazılımı sayesinde Z Fold4, Flip4 ve Watch5 ile Samsung en son inovasyonları artık daha fazla kullanıcıya ulaştırıyor.

 

Açık işbirlikleriyle daha iyi tecrübe

Açıklık ve işbirliği Samsung felsefesinin en önemli unsurlarından. Samsung, bu çerçevede kullanıcılara benzersiz tecrübeler sunmak için teknoloji ve eğlence alanındaki en büyük isimlerle işbirliği yaptı. 2022 yılı içinde Xbox Game Pass, NVIDIA GeForce Now, Google Stadia, Utomik ve Amazon Luna’yı (Sadece ABD) da içinde barındıran bulut oyunlarını keşfetmek ve oynamak için bir merkez görevi üstlenen Gaming Hub’ı duyurdu. Gaming Hub evinde oyun konsolu olmayan kişileri de potansiyel oyuncu haline getirerek oyuncu topluluklarına yepyeni bir grubu dahil ediyor ve bu hobiyi hiç olmadığı kadar erişilebilir kılıyor.

 

Samsung, ayrıca Galaxy akıllı telefonlar ve tabletlerde gelişmiş müzik deneyimi sunabilmek için Philips Hue ile de işbirliği yaptı. Kullanıcılar bu cihazlardan müzik dinlerken, evlerindeki Hue ışıklar çalan şarkıyla uyumlu şekilde otomatik olarak renk değiştirebiliyor ya da SmartThings müzik senkronizasyonuyla parlaklığı azaltabiliyor.

 

Filmlerden, oyunlara oyunlardan müziğe Samsung eğlencenin geliştikçe daha heyecan verici olduğunu anlıyor. Bu çerçevede Samsung şu an içerik üreticilerinin en dinamik mecrası olan TikTok ile yeni bir işbirliği gerçekleştirdi. Samsung ve TikTok en etkileyici müzik üreticilerini bulmak ve onlara sundukları olanaklarla kariyerlerini oluşturmak için beraber çalışıyor. Samsung SmartThings ile sadece cihaz erişilebilirliğini artırmayı hedeflemiyor, SmartThings ile sağlıklı yaşam, daha çok eğlence ve daha sürdürülebilir hayat tarzları için yeni tecrübelere olanak sunuyor. Ama bu sadece başlangıç: 200’ün üzerinde marka ve 230 Milyon’dan fazla kayıtlı kullanıcı ile daha akıllı bir hayat için ihtimaller sınırsız.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al ucuz yangın kapısı